Rekonstrukce bytu má svá pravidla, a to i tehdy, pokud je člověk jeho vlastníkem. Je třeba dodržet nejen stanovy sdružení vlastníků jednotek (SVJ) nebo družstva, ale také záleží na povaze rekonstrukce. V případě většího rozsahu bude třeba jednat také se stavebním úřadem. V jakých případech a kde je potřeba o povolení žádat?
Ještě před půl rokem byla poptávka po vlastním bydlení tak silná, že se mnoho nabízených nemovitostí ani nedostalo do inzerce. Zájemců, kteří hledali ke koupi byt, dům nebo pozemek bylo dokonce tolik, že některé realitní kanceláře přistoupily k aukcím. Nemovitost tak připadla tomu, kdo za ni byl ochoten zaplatit nejvíce. To se ovšem mění. Inzerátů k prodeji na realitních serverech přibývá, zájem o nákup nemovitostí klesá.
Jedním z úkolů Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je čistit katastr nemovitostí od takových, které jsou zapsané na zaniklé či nedohledané státní subjekty, či na nedostatečně identifikované vlastníky. Co to znamená?
Vlastníci bytových i rodinných domů jsou povinni zajistit kontrolu některých zařízení odborníkem, a to dle zákonných předpisů a v pravidelných intervalech. Pokud by tyto povinnosti zanedbali, mohlo by jim hrozit krácení pojistného plnění nebo jeho nevyplacení. Které revize je třeba zajistit a v jakém časovém intervalu?
Jestliže kupujete nemovitost na hypotéku, její pojištění bude jednou z podmínek poskytnutí půjčky. Pokud však kupujete dům za hotové, měli byste brzy po podpisu kupní smlouvy kontaktovat pojišťovacího makléře.
Hypotéky dál zdražují. Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v květnu meziměsíčně o další desetiny procentního bodu. Index Gofi 70 mapující průměrnou nabídkovou sazbu hypoték do 70% LTV vzrostl z dubnových 5,08 na 5,47%. Z pohledu domácností, které zvažují pořízení nemovitosti financovat úvěrem se situace nevyvíjí vůbec dobře. A to, že mnoho domácností na úvěrové financování nedosáhne nebo si svůj záměr díky vysokým cenám rozmyslely, se začíná projevovat v poklesu počtu i objemu sjednaných hypoték.
V srpnu loňského roku potvrdil stavební odbor Magistrátu hl. m. Prahy názor stavebního úřadu Prahy 1, že trvalé bydlení a poskytování krátkodobých ubytovacích služeb je rozdíl. Kdo tedy chce provozovat Airbnb, musí svůj byt mimo jiné rekolaudovat na ubytovací zařízení.
Rychlý růst cen nemovitostí, stejně jako například akcií či drahých kovů, netrvá věčně a dříve či později přichází cenové ochlazení. U českých nemovitostí jsme toho byli naposledy svědky v letech 2009-2014, kdy během pěti let klesly ceny nemovitostí v některých regionech až o polovinu své původní hodnoty. Čeká nás nyní podobný vývoj jako před 14 lety nebo se ceny bydlení na nějakou dobu ustálí na současných hodnotách a máme raději počítat s dalším zdražováním?
Plánujete koupi bytu, či jste byt nedávno koupili a rádi byste jej částečně využili na pronájem? Kombinace bydlení s krátkodobým pronájmem je možná a ve světě celkem běžná. Pokud máte možnost trávit léto na chalupě, váš byt ve městě nemusí být několik měsíců prázdný. Může vydělávat.
Rostoucí ceny energií motivují Čechy k pořízení energeticky úspornějšího bydlení. Jen v letošním roce se chce z důvodu vysokých cen elektřiny, tepla i vody pustit do větších či menších úprav domácnosti každý desátý Čech. Více než třetina z nich přitom investuje do úsporných opatření nad půl milionu korun. Vyplynulo to z dubnového průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen.
Hausbót, neboli dům na vodě, může být malé plavidlo s vlastním motorem, ale také poměrně velký dům. V některých zemích v Evropě i mimo ni je takové bydlení velmi oblíbené již desítky let. Nyní se však jeho obliba rozšiřuje i vzhledem k tomu, že může být ekologické, a také velmi úsporné.
Květen nevystoupil z řady a byl dalším měsícem, kdy hypoteční sazby rychle rostly vzhůru. Během května zvýšila své sazby Moneta Money Bank, skupina ČSOB včetně Hypoteční banky, Creditas, UniCredit Bank, mBank Česká spořitelna, Fio banka ČSOB, Oberbanka a Fio banka. Sazby rostou. Nejvíce u hypoték s vyšším LTV.
Spoluvlastnictví nemovitosti sice s sebou na jednu stranu může přinášet různá úskalí. Na druhou stranu je pro spoluvlastnictví mnoho různých důvodů. Například začátek soužití dvou nesezdaných partnerů, kteří mají v plánu společně do dané nemovitosti investovat. V tom případě je spoluvlastnictví nemovitosti pojistkou pro případ sporu či rozchodu.
Při koupi starší nemovitosti se může stát, že očekávání budou mnohem větší než realita. Jestliže kupujete nemovitost, která je stará několik desítek, ne-li stovek, let, je třeba vycházet z jejího technického stavu. Ne vše je vidět na první pohled. A zvláště u nemovitostí, které jsou postaveny z různých materiálů, se může stát, že o skrytých vadách neví ani stávající vlastník.
Aktuální zvyšování úrokových sazeb úvěrů na bydlení se netýká pouze lidí, kteří aktuálně hledají nové bydlení. Zvyšování úrokových sazeb se týká i těch, kteří hypotéku již mají a blíží se jim konec období garantované úrokové sazby. Podle odhadů by měla v letošním roce končit v České republice fixace u cca 40 000 hypoték, což může mít výrazný vliv na rodinné rozpočty.